Praeguses väga aktiivses turuolukorras tuleb arvestada tõsiasjaga, et kinnisvarale on palju ostuhuvilisi ning tuleb olla kiire, et soovitud objekti uueks omanikuks saada. Ostuhuvi on kordades suurem, kui pakkumisi peale tuleb. Sellises olukorras peab käituma strateegiliselt ning veenduma, et oled ostuvõimeline, enne kui objekti vaatama lähed. Võib juhtuda, et sinust eelnev või järgmine huviline on esimesed sammud juba ära teinud.
Hinda oma laenuvõimekust
Esimene samm, mille võiksid peale ostusoovile mõtlema hakkamist ette võtta, on pankadega suhtlemine. Uuri välja, milliseid tingimusi eri pangad sulle pakuksid ning kas oled laenuvõimeline. Tee selgeks, millises hinnaklassis kinnisvara oled panga silmis võimeline endale lubama.
Mine vaatama
Kui leiad portaalidest objekti, mis sind kõnetab ning sinus huvi tekitab, võta esimesel võimalusel müüja/maakleriga ühendust. Kui võimalik, lepi kokku vaatamine samaks päevaks või nii ruttu kui võimalik. Küsi kohapeal palju küsimusi, viska pilk peale kommunaalarvetele ja uuri ka puuduste kohta. Kui tahad teada, milliseid küsimusi küsida, võta minuga ühendust.
Saada pangale kuulutus
Kui kohtumine õnnestus ning objekt tundub ostuvääriline, siis saada kuulutus esimesel võimalusel pankadesse, et saaksid täpsema vastuse. Vastus peaks tulema kiirelt (eeldusel, et oled pankadega juba varem suhelnud). Minu abiga saad pankadest lepingusoodustust 50-100%. Siinkohal ka soovitus kodu soetajatele: kui käid vaatamas objekti, kus tunned end kohe koduselt ja kõik tundub olevat unistuse vääriline, siis ära mine rohkem kalastama ja otsusta kiirelt. Tänane turg ei oota ning võid oma unistuste kodust ilma jääda.
Broneeri
Kui pangast on tulnud positiivne tagasiside, siis anna sellest esimesel võimalusel müüjale/maaklerile teada ning broneeri objekt. Broneerimisleping peatab müügitegevuse kindlaks perioodiks (juriidiliselt see küll ei anna mingit õigust objekti üle, kuid seda formaati kasutatakse palju). Sellest ajast peaks piisama, et tellida hindamisakt ning lõplik otsus vastu võtta.
Telli hindamisakt
Kui omanikul pole hindamisakti, siis tuleks see tellida. Siinkohal ka väike heads-up: praegu on tõenäoline, et müüja on korteri üle hinnanud, teadmata, mis turul toimub. Kuna palju võrreldakse enda objekti sarnaste objektidega portaalides, siis tundub, et hind on õige, tegelikkuses aga ei pruugi korterid reaalselt müügis oleva hinnaga müüdud saada (kuid portaalis hinda keegi tagantjärele ei muuda). Hindajad võrdlevad objekti reaalselt tehtud tehingute baasil, mitte pakkumishindade põhjal.
Kui juhtub, et hindaja hindab kinnisvara odavamaks kui hind, millega objekt müügis on, siis tuleb vahe ise finantseerida, pank annab laenu vaid eksperthinnangus välja toodud summale. Et asja selgemaks teha, toon lihtsa näite. Müüja on objekti müüki pannud hinnaga 200 000 €, hindaja hindab objekti aga 150 000 €. Lisaks sissemaksule tuleb ostjal endal katta ka eksperthinnangu ja müügihinna vahe.
Vali pank
Kui oled eksperthinnangu kätte saanud, siis saada see panka, et panna paika lepingutingimused. Siin on sul võimalus küsida paremaid intresse ning paremat lepingutasu. Minu kaudu pankadega ühendust võttes saad lepingutasu soodustusi. Küsija suu pihta ei lööda – küsi kindlasti!
Tee tehing
Peale objekti broneerimist ning lõplikku otsust, millisest pangast laenu võtad, tuleks kokku leppida notariaeg. Kui müüja kasutab maakleri abi, siis kogu protsessiga (v.a pankadega suhtlemine) tegeleb maakler. Kui notariaeg sobib, tuleb info edastada ka panka, et panga esindaja saaks kohapeale tulla hüpoteeki seadma/loovutama. Notarisse minnes võta kaasa isikut tõendav dokument ning ole õigel ajal kohal.
Objekti üleandmine
Objekti üleandmise kuupäev sõltub müüja ja ostja kokkuleppest. Ostu-müügilepinguga lepitakse notaris kokku, mis kuupäevaks hiljemalt peab olema kinnisvara üle antud. Kindlasti tuleks kokku leppida, kes tasub kasutamisega seotud maksed kuni üleandmiseni – siin kindlat reeglit ei ole.
Palju õnne! Oled ametlikult kinnisvara omanik!